Kızlık zarı dikimi şikayetleri

Kızlık zarı dikimi şikayetleri, yapılan işlemden sonuç alamayan hastaların yakınmaları genellikle kızlık zarı dikimi yorumları altında yeralıyor. Peki kızlık zarı dikiminden sonra şikayet oluşturabilecek durumlar nelerdir ? öncelikle bilinmesi gereken usulüne uygun bir ameliyat, tecrübeli ve bu konuda kabiliyetli ellerden çıkmış ise ameliyat komplikasyonu veya olumsuz sonuç ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. İsterseniz kızlık zarı dikimi sonrası sık veya seyrek karşılaşılan tüm durumların üzerinden geçelim ve çözüm olarak ne yapılması gerekeceğinden kısaca bahsedelim :

Kızlık zarı dikimi sonrası ağrı : 

Ameliyat esnasında işlem yapılacak bölgeye uyuşturucu jel sürüyor olsak bile ameliyat sonrası lokal anestezinin etkisi geçince orta şiddette ağrı ile karşılaşılabilir, ama size vereceğimiz ağızdan kullanılan hap şeklindeki ağrı kesici ile bu problem çözülür, hatta aynı gün bile çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama : 

Nispeten bacak arası haraketli bir bölgeye denk gelen kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası ilk 2 hafta boyunca ara ara sızıntı kanamaları olabilir, bunlar günlük pedinize lekelenme şeklinde kendini gösterir, bu normaldir.

Kızlık zarı dikimi sonrası akıntı : 

Bayanlarda normal zamanlardada şeffaf bir akıntı vardır, bu hormon dönemlerine göre artar veya azalır, himenoplasti ameliyatı sonrasında ise bu akıntı biraz kanlı gibi olur, hatta kahverengi bir renge bürünebilir, bunlar ilk günlerde beklenen şikayetlerdir.

Kızlık zarı dikimi sonrası enfeksiyon : 

Doğal olarak vücuttaki ana mikrop kaynağı anüse çok yakın pozisyonda olması, terleme ile yerçekimi etkisi vücuttan gelen mikroplu sıvıların akış yolu üzerinde bulunması vajina girişinde yaptığımız kızlık zarı dikimi ameliyatını enfeksiyon açısından tehtid eder, fakat bizimde çeşitli önlemlerimizle bu ataklar bertaraf edilir, mesela ilk 3 hafta her büyük tuvaletten sonra günde en az 2 defa kullanılacak bir antiseptik sprey veriyoruz, ilk günlerde ağızdan kullanılacak bir antibiotik ilave ediyoruz, bunları düzenli kullanırsanız enfeksiyon derdiniz olmaz. Ama herşeye rağmen 100 hastadan ortalama 2 tanesi ( %2 ) kızlık zarı dikimi sonrası dikiş enfeksiyonu yaşanır ve bu durumda dikişler zarar görebiliyor ve yeniden  bir dikim yapma ihtiyacı duyulabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası gerdek gecesinde kanama oranı : 

İşte en can alıcı nokta burası, ülkenin tüm illerinden, hatta Avrupa'dan, Afrika'dan, Ortadoğu'dan uçakla, otobüsle neden birçok hasta kızlık zarı dikimi için İstanbul'a geliyor ? Bunun sebebi sıradan ameliyatlarda mevzubahis olmayan, standart tanımlamalara pek girmeyen bir ameliyat olarak kalıcı kızlık zarı dikimi flep yönteminde ameliyatı yapan doktorun kişisel başarısına son derece bağlı olan sonuç alma oranından dolayı geliyorlar. Mesela vakum kürtajla gebelik sonlandırma, sezaryenle doğum yaptırma veya miyom ameliyatları, tüp ligasyonları, hangi jinekoloğa giderseniz gidin %99.9 başarılı sonuç alınırken kalıcı kızlık zarı dikiminde doktorlar arasında olumlu sonuç alma ihtimalleri arasında dev bir uçurumla karşılaşabiliyorsunuz, bunun sebebi ise söz konusu bekaret tamiri ameliyatının kaderini belirleyenin nerede ise tamamen doktorun kişisel becerileri olmasıdır. Tabiki tecrübe, vaka sayısıda çok önemlidir, ameliyat hijyen kurallarına uymak önemlidir, ama onların en iyi seviyede olduğunu varsaydığımızda geriye tek değişken doktorun kişisel başarısı olarak kalıyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Dikilmiş kızlık zarı fotoları

Kızlık Zarı Dikimi

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.